הסנסיי שיגרו אגאמי


הסנסיי נולד ב-07.12.1912 במיינורה- צ'ו, אומוטה – שי, פוקואוקה- קן (קיושו).
ב-1932 לומד באוניברסיטת ווסאדה, תחת השפעתו של הסנסיי שימודה שנפטר בטרם עת, ומשתתף יחד עם בנו יושיטקה פונקושי, המכונה ג'יגו, במספר רב של הדגמות בנגויה, קובה,יוואטה, ווקמצו.
ב-1935 ההתאחדות שוטוקאי מרכזת את התלמידים של הסנסיי פונקושי . הוא מקדיש את עצמו לקראטה – דו. ב-1937 הוא מתקבל כחבר בקראטה – קנקיו-קאי ע"י הסנסיי גישין פונקושי. בוועדה זו, תפקידם הינו לימוד ופיתוח טכניקות של הקראטה – דו.
ב - 1939 חניכה של ה-"דאיניפון קראטה-דו שוטוקאן דוג'ו". (כיום במג'ירו, טושימה - קיו – טוקיו)
ב – 1945 נחרב השוטוקאן דוג'ו תחת ההפגזות. בזמן הזה הסנסיי אגאמי ממלא את מקומו של הסנסיי פונקושי ונימנה כחבר המושבעים של השוטוקאן.
ב – 1948 נפטר יושיטקה "ג'יגו" פונקושי (הבן).
ב – 1955 בספטמבר סנסיי אגאמי הופך להיות "שיהן" של מועדון הקראטה של אוניברסיטת גקושון.
ב – 26.04.1957 נפטר הסנסיי ג'ישין פונקושי.
ב – 01.09.1957 נפתח ה"טוקיו קראטה דוג'ו" וסנסיי אגאמי נהיה רשמית ה"שיהן". באוקטובר של אותה שנה, הוא נהיה גם שיהן של מועדון הקראטה של אוניברסיטות של צ'ואו וטוהו. התאחדות השוטוקאי משתקמת מחדש בהתאם לבקשותיו האחרונות של המייסד.
כמי שירש את הקראטה – דו של הסנסיי פונקושי, הסנסיי אגאמי מכניס מימד חדש לאומנות זו, שמעתה מתחברת לחלוטין לקונספט ה"אייקידו" של הסנסיי אוהשיבה ול-"בודו" (אומנות הסמוראים), שבה גוף ונפש הם אחד.לציטוט דברי של הסנסיי אגאמי:
"מי שחפץ בדרך ה"קראטה-דו" האמיתית לא צריך להסתפק בעמקה בהרמוניה עם היריב שלו, אלא להשלים אותה בעצמו. להרוג לא בא בחשבון, וגם אין עליו לנצח. ואילו במקום להתנגד לתנועות היריב, אילו הייתם נעים יחד איתו בצורה טבעית אז מה היה קורה? הייתם הופכים להיות אחד בלבד איתו, וכאשר הוא יזוז כדי להכות, גופכם ינוע בתנועה טבעית כדי למנוע את המכה, כשתגיעו לזה, אתם תגלו עולם שלא הכרתם עד עתה.
כשאתם נמצאים בהרמוניה עם יריבכם, ואתם זזים יחד איתו ללא התנגדות, אז לא קיימת כבר התקפה ראשונה. המשמעות של "קראטה ני סנטה נאשי"- "אין התקפה ראשונה בקראטה", תהיה מובנת אך ורק כאשר תגיעו לכזה מצב של הרמוניה. זוהי המטרה הפיזית והרוחנית של האימון. אבל מגיעים לזה אך ורק בזכות עבודה קשה"מובא מתוך "THE HEART OF KARATE – DO" של הסנסיי שיגרו אגאמי.
הסנסיי אגאמי מעודד הקמת בתי-ספר ביפן ובעולם כולו. ב – 1970, יצוא לאור "קרטה – דו, לשימוש המקצוענים", והסנסיי מפקח ב – 1975 על הבנייה מחדש של השוטוקאן דוג'ו, בטוקיו, שיבאורה, (כיום במג'ירו, טושימה – קו). מ – 1976 הוא מכהן שם כמנהל הטכני .
הסנסיי נוסע גם ללוס-אנג'לס ב – 73, לטייוואן ב – 76, ובמאי של אותה שנה הוא מבקר בחמש מדינות באירופה; שם מקבל את פניו הסנסיי טצוג'י מורקמי.
ב – 08.01.1981 בשעה 19:00 הוא נפטר בטוקיו.


איב אייש.

THE BOOK

THE BOOK
Karate Do Voie du coeur