ריכוז מהות הקראטה-דו שוטוקאי

ריכוז
(התכוננות – הטרמה) אירימי
הגנה התקפה בו זמנית

מהות הקראטה-דו שוטוקאי


מאז פריסת שיטת האימון של הסנסיי שיגארו אגאמי והיותה נפוצה, התפרסמו המון דעות מוטעות ומכאן נוצר צורך להבהיר ולהסביר את הקראטה-דו שוטוקאי שהסאנסיי אגאמי מייצג ; ונתחיל מהטענה חסרת השחר כי הסנסיי אגאמי מייצג שיטת ההתקפה היחידה שבזכות אגרוף אחד ניתן לנטרל את היריב.

תפיסה מעוותת זו נובעת מפירוש לא מדויק וחוסר הבנה של אמירתו של הסנסיי אגאמי: "אגרוף אחד נפש אחת", וכוונת המשורר הינה בעצם כי אמורים לאסוף את כל האנרגיה ואת כל הריכוז בכל מכה שנותנים, כאילו שכל החיים שלנו היו תלויים במכה זו, מה שאמור להיות בכל קרב שבו חיינו נחשפים לסכנה. כדי להיות יעילות, לכל התקפה או הגנה נדרשים ריכוז ועוצמה מקסימליים, ולכן הכל תלוי במכה אחה בלבד– ולדוגמה קשת שיורה חץ אחד בלבד בדייקנות ובעוצמה רבות וקולע במטרתו. בקראטה-דו שוטוקאי נוסחה זו בהתקפה ובהגנה היא זהה.

המאפיין השני בשיטת האימון הייחודית של הסנסיי הינה "עמדות נמוכות". הניסיון הוכיח כי יותר קל לזנק או לתקוף אם מתחילים מעמדה נמוכה. באימונים, העמדות הנמוכות מאפשרות גם לפענח את תנועות הגוף וגם מעניקות יותר יציבות.
ישנו הסבר נוסף המתייחס לפחד: במצב של סכנה, האדם שנבהל נוטה לזנק, וכתוצאה מקפיצתו כלפי מעלה נוצר מצב שמרכז הכובד שלו נהיה יותר גבוה. עבודה בעמדה נמוכה מאפשרת שליטה על תגובה פיזית זו .

בעצם, נוצר בלבול בין האימון לבין היישום בשוטוקאי : העבודה הנמוכה לא הייתה מטרה אלא אמצעי כאשר למעשה לאדם מאומן יש יכולת לנוע בקלות ובנוחות בכל עמדה שתהייה.
המאפיין הייחודי השלישי הוא שלא נערכות תחרויות, ורבים פירשו זאת כי פשוט לא עורכים קרבות.
לנו המושג של קרב שונה ואני סבור כי קשה יותר למנוע אותו מאשר לערוך אותו.
אך איך ניתן לשלב בין מסורת ה- בודו וביצוע סוג של ריקוד בגמישות? ברור שאין לפרש גמישות כחולשה.
תחת כוח השפעתו הנדירה של הסנסיי אגאמי נוצרו סגנוני אימון ותרגול שבזכות תרומתם לפיתוח הנפש והגוף, מאפשרים להיות מוכנים וזמינים לקרב בדיוק כמו סמוראי אמיתי של פעם.
נתתי מספר תמונות ותרגמנו מספר קטעים מהספר ביפנית של הסנסיי שיגארו אגאמי (התרגום בוצע ע"י הגברת סנסיי מאריקו סומייה), במטרה להעלות פנים שונות של הסנסיי אגאמי ושל השוטוקאי, מאלו שנוטות להתפרסם.
ביפן, סנסיי אגאמי נחשב לשוויו של סאנסיי אושיבה.

איב אייש

THE BOOK

THE BOOK
Karate Do Voie du coeur